Height
49
Width
300
Depth
530
Specifications
- Height
- 49
- Width
- 300
- Depth
- 530
Cleaning
| Cleaning Attributes | Value |
|---|---|
| Flat easy clean glass surface |
Consumption
| Consumption Attributes | Value |
|---|---|
| Energy rating | 3 |
| Heating efficiency | 86% |
| Standby power | 1W |
Controls
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Auto cut-off timer for each zone | |
| Minute timer | |
| Soft-touch electronic controls | |
| Touch and slide controls |
Performance
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| Auto heat reduce | |
| Dual colour display | |
| Gentle heat | 2 settings |
| Heat settings | 9 |
| Induction cooking technology | |
| PowerBoost | |
| SmartZone | |
| Zone bridging |
Power requirements
| Power requirements Attributes | Value |
|---|---|
| Amperage | 16A |
| Supply voltage | 220-240V |
Product dimensions
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 530 |
| Height | 49 |
| Width | 300 |
Safety
| Safety Attributes | Value |
|---|---|
| Keylock | |
| Pan detection system | |
| Safety time out | |
| Spillage auto off | |
| Surface hot indicators |
Zone ratings
| Zone ratings Attributes | Value |
|---|---|
| Left front zone (PowerBoost set) | 2100W (3700W) |
| Left rear zone (PowerBoost set) | 2100W (3700W) |
| PowerBoost | up to 3700W |
Zones
| Zones Attributes | Value |
|---|---|
| Cooking zones | 2 |