Features & Benefits
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
12kg Series 11
Contemporary Front Loader Washer
ModDose
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
Fisher & Paykel Series 11 Washers are the pinnacle of fabric care, turning every wash into a celebration of your finest fabrics. From the soft luxury of Cashmere scarves to the breathable comfort of Hemp trousers, or the flowing elegance of a Lyocell dress - each fibre is nurtured with precision, guided by the vivid 7" touchscreen. Even performance and outdoor fabrics are taken care of, with the ability to prepare garments for waterproofing. Intelligent technology accounts for the moisture absorption and fibre construction of each garment, adjusting temperature, speed, drum movement and detergent to deliver a perfectly balanced clean while extending the life of your garments.
Our most perfect pair yet, reimagined for modern living. A concealed handle, large glass door, machined control panel, and refined materials create a purity of form that balances luxury with lasting quality. A seamless glass fascia, push-to-open dispenser, and angled 7” touchscreen deliver intuitive control and integration with cabinetry, whether stacked or side by side. Designed to complement in both form and function, our Front Loader Washer, Display-Free Heat Pump Dryer, and Fabric Care Cabinet bring visual harmony to the home, with the Dryer seamlessly controlled via the Washer’s touchscreen.
With its delicate protein fibres that are sensitive to high pH detergents, Silk needs extra care to maintain softness and sheen. The intelligent ModDose Dispenser includes six interchangeable cartridges for everyday, specialised, or manual use. Configure each one to be recognised by the machine, which guides the right formula for every fibre and ensures precise Auto Dose for gentle, tailored care.
Protect the vibrancy of Denim, Linen, and Silk with our advanced Colour Sensing. The system quickly distinguishes darks from whites, enabling tailored wash cycles with specific temperature profiles for each fibre. This reduces colour fading and preserves the brightness, depth, and richness of your garments for longer.
Stains behave differently depending on the fibre they’re on — Butter should be washed in a solid state to prevent it from sinking into the pores of the fibre, while Tea, Coffee, and Red Wine cling more strongly to Cotton than Polyester. Our 5 Stain Treatments for 3 fibre types provide pre- or in-wash care tailored to both fibre and stain, lifting marks effectively while protecting the life and quality of your garments.
Gently relax fibres to reduce wrinkles and odours with Steam Refresh. Perfect for a Hemp shirt or trousers, it smooths creases and restores the fabric’s natural shape. With a naturally rigid structure and high lignin content, Hemp fibres resist deep creasing and rebound effectively when steamed, leaving garments smooth, soft, and refreshed — without the need for a full wash.
Crease Free+ gives you flexibility to unload laundry when it suits you. Ideal for Down, which can clump and compress when wet, Crease Free+ gently tumbles the load and circulates air while damp to separate and loosen fibres, preserving the natural loft and softness of garments and bedding. Drum Dry completes the care cycle by quietly circulating air to fully dry the drum. Simply close the door and the machine will be dry and ready for the next load when you are.
| Connected Features Attributes | Value |
|---|---|
| Alerts and notifications | |
| Education and onboarding | |
| Initial software update for full feature set | |
| Monitoring | |
| Remote operation | |
| Software updates |
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Adjustable audio and display settings | |
| Interface type | 7" touchscreen |
| Screen brightness settings | |
| Two button start compliant |
| Features Attributes | Value |
|---|---|
| Add a garment (immediate door opening) | |
| Advanced out of balance detection | |
| Anti-fungal door gasket | |
| Auto out of balance correction | |
| Automatic water level | |
| Child/Keylock | |
| Controlled cold | |
| Crease Free | |
| Delay start | |
| Detergent dispenser | Auto Dose |
| Extra large door | |
| Extra rinse option | |
| Fabric softener dispenser | Auto Dose |
| Favourite mode | Multiple |
| Flood protection | |
| Front and back levelling feet | |
| Interior light | |
| Optimise Wash | |
| Pre Wash Cold | |
| Pre Wash Warm | |
| Progress indicator | |
| Push to open dispenser | |
| Quiet mode | |
| Soak | |
| Stainless steel drum | |
| Time saver function | |
| Time to go | |
| Water supply | Hot & Cold |
| Woolmark certified | Woolmark Green, Woolmark Black |
| Fibre Attributes | Value |
|---|---|
| Acrylics | |
| Cashmere | |
| Cotton | |
| Down | |
| Elastane | |
| Hemp | |
| Linen | |
| Lyocell | |
| Mixed | |
| Nylon | |
| Polyester | |
| Ramie | |
| Silk | |
| Viscose | |
| Wool |
| Item Type / Durability Attributes | Value |
|---|---|
| Bulky | |
| Delicate | |
| Denim | |
| Durable | |
| Moderate | |
| Outdoor | |
| Sheets | |
| Shoes | |
| Soft Toys | |
| Sports | |
| Towels | |
| Ultra Delicate |
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| ActiveIntelligence™ technology | |
| Auto load sensing | |
| Auto soil sensing | |
| Maximum spin speed | 1400rpm |
| Number of spin speeds | 5 |
| SmartDrive™ technology | |
| Vortex Wash |
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 661mm |
| Height | 850mm |
| Width | 602mm |
| Treatment Attributes | Value |
|---|---|
| Allergy Care | |
| Proofing | |
| Refresh | |
| Rinse | |
| Sanitise (Hot Water) | |
| Sanitise (UV Light) | |
| Spin | |
| Stain Care | |
| Wash |