特性&优势
产品图片仅供参考,以实物为准。
10kg Series 7
Minimal Heat Pump Dryer
Woolmark Black
产品图片仅供参考,以实物为准。
Fisher & Paykel Series 7 Dryers make caring for your delicate garments effortless with a full-colour 7” touchscreen guiding every wash. Gentle Heat Pump technology dries at lower temperatures to protect fibres and reduce energy use. Each fibre’s molecular structure affects how moisture moves and evaporates, so Fibre-Led cycles including soft Silk, delicate Down and Woolmark Black certified Wool, are precisely tuned to the ideal temperature and duration, helping preserve softness, shape and longevity.
Our Intelligent Temperature System with Heat Pump Technology provides gentle care for Silk, which is most delicate when wet as water weakens the bonds holding its fibres together. Our variable speed compressor and Ultra Delicate Item Type reduce strain on these fibres, using multi-directional drum movements and low-temperature drying at precisely 40°C to dry perfectly while preserving Silk’s softness, smoothness and natural sheen.
Retain the softness, loft, and warmth of Down jackets with 3D Active Sense. By sensing moisture both on the surface and inside the load, the cycle is adjusted for gentle, even drying. Jackets dry with up to 17% more volume than air drying, protecting fine protein fibres from heat and friction while preserving structure and lasting warmth.
Gently reduce wrinkles and odours between washes with Steam Refresh. Using just enough moisture and the perfect balance of gentle heat and movement, Steam Refresh revives Silk garments without fully saturating them, helping prevent fibre swelling that can lead to fuzzing or pilling. Garments come out dry, refreshed and ready to wear, keeping Silk looking smooth and luxurious between washes.
Protect the natural sheen of delicate Silk with TangleProtect. Silk cycles use alternating drum motions and tailored tumble patterns to gently care for fibres at their most fragile, reducing strain and friction. The result is Silk that stays smooth, soft and luxuriously lustrous after every dry.
Woolmark Black certified cycles provide specialist drying for machine-washable Wool without shrinking or stretching. Our precisely tuned cycles protect Wool fibres as they dry, preventing heat or movement from altering their shape, while preserving the natural structure, softness, and fit of every garment.
Simple yet striking, our Minimal Fabric Care appliances have been distilled into a unified aesthetic. Precision-machined glass, a 7" touchscreen, extruded aluminium handles, and a tonal palette create a refined look that blends seamlessly into cabinetry. Designed to complement in both form and function, our glass Front Loader Washers and Heat Pump Dryers bring harmony and light to the modern home.
| Accessories (included) Attributes | Value |
|---|---|
| Drying rack |
| Connected Features Attributes | Value |
|---|---|
| Alerts and notifications | |
| Education and onboarding | |
| Monitoring | |
| Remote operation | |
| Software updates |
| 控制 Attributes | Value |
|---|---|
| Interface type | 7" touchscreen |
| 可调节报警蜂鸣声 | |
| 蜂鸣声开/关功能 |
| 特性 Attributes | Value |
|---|---|
| Crease Free | |
| Favourite mode | Multiple |
| Iron ready alert | |
| Woolmark认证 | Woolmark Black |
| 不锈钢滚筒 | |
| 便于拆装的绒毛过滤器 | |
| 前后平衡脚 | |
| 按键锁 | |
| 排水管 | |
| 无外部排气 | |
| 易洁冷凝器过滤器 | |
| 洗涤程序结束信号 | |
| 清洁冷凝器过滤器提醒 | |
| 清洁门棉过滤器提醒 | |
| 滚筒照明灯 |
| Fibre Attributes | Value |
|---|---|
| Cotton | |
| Down | |
| Elastane | |
| Linen | |
| Mixed | |
| Polyester | |
| Silk | |
| Wool |
| Item Type / Durability Attributes | Value |
|---|---|
| Bulky | |
| Delicate | |
| Denim | |
| Durable | |
| Moderate | |
| Sheets | |
| Sports | |
| Towels | |
| Ultra Delicate |
| 性能 Attributes | Value |
|---|---|
| 3D sensing technology | |
| Refrigerant type | R290 |
| 压缩机类型 | Variable speed |
| 反向翻滚 | Full reverse tumbling |
| 定时烘干 | |
| 烘干程度设置 | 4 |
| 热泵技术 | |
| 自动检测 | |
| 防缠绕保护 | |
| 预约启动 |
| 产品规格 Attributes | Value |
|---|---|
| 宽度 | 602mm |
| 深度 | 695mm |
| 高度 | 850mm |
| Treatment Attributes | Value |
|---|---|
| Allergy Care | |
| Dry | |
| Rack Dry | |
| Refresh | |
| Sanitise |