特性&优势
产品图片仅供参考,以实物为准。
12kg Series 9
Contemporary Front Loader Washer
FlexiDose
产品图片仅供参考,以实物为准。
Every wash in our Fisher & Paykel Series 9 Washers is tailored to the unique molecular structure of each fibre type. Care for Silk blouses, Linen trousers and even handwash-only Wool with the certified Woolmark Green cycle, guided by the vivid 7” touchscreen for effortless control at your fingertips. Intelligent technology accounts for the moisture absorption and fibre construction of each garment, adjusting temperature, speed, drum movement and detergent to deliver a perfectly balanced clean while extending the life of your garments.
Stains behave differently depending on the fibre they’re on — Butter should be washed in a solid state to prevent it from sinking into the pores of the fibre, while Tea, Coffee, and Red Wine cling more strongly to Cotton than Polyester. Our 5 Stain Treatments for 3 fibre types provide pre- or in-wash care tailored to both fibre and stain, lifting marks effectively while protecting the life and quality of your garments.
Our most perfect pair yet, reimagined for modern living. With a single 7" touchscreen, angled and streamlined for effortless cycle control, plus a newly positioned lint filter on the dryer, it offers a seamless fabric care experience, elevated beyond the utility space. Designed to complement one another in both form and function, our Front Loader Washers and Heat Pump Dryers feature refined materials, large doors and complementary cycles that work in harmony to care for a wide range of fibres.
Everyday routines are simpler when the details are taken care of for you with Auto Dose. ActiveIntelligence™ senses load size and soil level, Auto Dose delivers the right amount of detergent, and Active Mix blends it with water for a gentle, effective wash. Two FlexiDose reservoirs let you use detergent and softener, storing enough for up to 21 washes when both are used for detergent, or specialised formulas — ideal for Silk, with it’s delicate protein fibres that weaken when wet and need extra care to maintain softness and sheen.
Crease Free+ gives you flexibility to unload laundry when it suits you. Ideal for Down, which can clump and compress when wet, Crease Free+ gently tumbles the load and circulates air while damp to separate and loosen fibres, preserving the natural loft and softness of garments and bedding. Drum Dry completes the care cycle by quietly circulating air to fully dry the drum. Simply close the door and the machine will be dry and ready for the next load when you are.
Gently relax fibres to reduce wrinkles and odours with Steam Refresh. By applying just the right amount of steam without fully saturating garments, it preserves Linen’s natural breathability and flexibility, which can be affected by repeated wetting and drying at high temperatures. Steam Refresh revives softness and drape, keeping garments airy and refreshed between washes.
Designed to reduce running costs and environmental impact with 5-star energy and 5-star water ratings, you can trust that your fabric care routine is both effective and sustainable. The SmartDrive™ motor ensures quiet operation and long-lasting reliability, with fewer moving parts for reduced wear over time.
| Connected Features Attributes | Value |
|---|---|
| Alerts and notifications | |
| Education and onboarding | |
| Initial software update for full feature set | |
| Monitoring | |
| Remote operation | |
| Software updates |
| 控制 Attributes | Value |
|---|---|
| Interface type | 7" touchscreen |
| Two button start compliant | |
| 可调声音及显示设置 | |
| 屏幕亮度设置 |
| 特性 Attributes | Value |
|---|---|
| Advanced out of balance detection | |
| Crease Free | |
| Favourite mode | Multiple |
| Optimise Wash | |
| Pre Wash Cold | |
| Pre Wash Warm | |
| Push to open dispenser | |
| Woolmark认证 | Woolmark Green, Woolmark Black |
| 不锈钢滚筒 | |
| 中途添衣(立刻开门) | |
| 内部照明灯 | |
| 前后平衡脚 | |
| 剩余时间 | |
| 受控冷水 | |
| 抗菌门封条 | |
| 按键锁 | |
| 洗涤剂添加器 | Auto Dose |
| 浸洗 | |
| 特大门 | |
| 省时功能 | |
| 自动失衡纠正 | |
| 自动水位控制 | |
| 衣物柔顺剂添加器 | Auto Dose |
| 进度指示灯 | |
| 进水 | Hot & Cold |
| 防溢水 | |
| 静音模式 | |
| 预约 | |
| 额外漂洗选项 |
| Fibre Attributes | Value |
|---|---|
| Cotton | |
| Down | |
| Elastane | |
| Linen | |
| Mixed | |
| Polyester | |
| Silk | |
| Wool |
| Item Type / Durability Attributes | Value |
|---|---|
| Bulky | |
| Delicate | |
| Denim | |
| Durable | |
| Moderate | |
| Sheets | |
| Sports | |
| Towels | |
| Ultra Delicate |
| 性能 Attributes | Value |
|---|---|
| ActiveIntelligence™技术 | |
| Auto load sensing | |
| SmartDrive™技术 | |
| Vortex™洗涤 | |
| 最高脱水转速 | 1400rpm |
| 脱水转速设置数量 | 5 |
| 自动脏污程度检测 |
| 产品规格 Attributes | Value |
|---|---|
| 宽度 | 602mm |
| 深度 | 661mm |
| 高度 | 850mm |
| Treatment Attributes | Value |
|---|---|
| Allergy Care | |
| Proofing | |
| Refresh | |
| Rinse | |
| Sanitise (Hot Water) | |
| Sanitise (UV Light) | |
| Spin | |
| Stain Care | |
| Wash |