Height
18
Width
47 7⁄8
Depth
25 1⁄16
Specifications
- Height
- 18
- Width
- 47 7⁄8
- Depth
- 25 1⁄16
Accessories (sold separately)
| Accessories (sold separately) Attributes | Value |
|---|---|
| 12" Vertical duct cover | HCC4812 |
| 6" Vertical duct cover | HCC4806 |
| Infrared warming lights | HIR48 |
| Light bulb | 104176P |
Installation and cleaning
| Installation and cleaning Attributes | Value |
|---|---|
| Air outlet size | 2 x 8" |
| Dishwasher safe filters | 3 |
| Metal transition to ductwork | Optional - Transition HTRN10 |
Performance
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| Fan speeds | 4 |
Power requirements
| Power requirements Attributes | Value |
|---|---|
| Lighting power | 3 x 50W |
| Motor power | 910W |
| Supply voltage | 120V |
| Total Power | 1060W |
Product dimensions
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 25 1⁄16 |
| Height | 18 |
| Width | 47 7⁄8 |
Ventilation features
| Ventilation features Attributes | Value |
|---|---|
| Dimmable lights | |
| Light type | 3 x Halogen spot |