Height
458
Width
597
Depth
565
Specifications
- Height
- 458
- Width
- 597
- Depth
- 565
Accessories (included)
| Accessories (included) Attributes | Value |
|---|---|
| Catalytic panels | Sides |
| Flat brushed baking tray | 1 |
| Roasting dish | |
| Smokeless grill tray | 1 |
| Telescopic sliding runners | 1 set |
Capacity
| Capacity Attributes | Value |
|---|---|
| Shelf positions | 4 |
Cleaning
| Cleaning Attributes | Value |
|---|---|
| Acid resistant graphite enamel | |
| Drop down grill element | |
| Removable oven door inner glass | |
| Removable side ladders |
Controls
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Audio feedback | |
| Automatic cooking/minute timer | |
| Automatic pre-set temperatures | |
| Celsius/Fahrenheit temperature | |
| Dial with illuminated halo | |
| Electronic capacitive touch controls | |
| Electronic clock | |
| Halogen lights | 2 x 25W |
Functions
| Functions Attributes | Value |
|---|---|
| Bake | |
| Classic bake | |
| Fan bake | |
| Fan forced | |
| Fan grill | |
| Grill | |
| Number of functions | 9 |
| Pastry Bake | |
| Roast |
Performance
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| AeroTech™ technology | |
| Automatic rapid pre-heat | |
| Grill power | 3000W |
| Whisper quiet cooking |
Power requirements
| Power requirements Attributes | Value |
|---|---|
| Amperage | 14.3A |
Product dimensions
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 565 |
| Height | 458 |
| Width | 597 |
Safety
| Safety Attributes | Value |
|---|---|
| Balanced oven door | |
| Control panel key lock | |
| CoolTouch door | |
| Non-tip shelves |