Height
850mm
Width
600mm
Depth
650mm
Specifications
- Height
- 850mm
- Width
- 600mm
- Depth
- 650mm
Consumption
| Consumption Attributes | Value |
|---|---|
| Energy rating | 7 star |
| Energy usage | 155kWh/year |
| In-use energy carbon emissions estimate | 14.7kgCO2e/year |
Dry Cycles
| Dry Cycles Attributes | Value |
|---|---|
| Bulky | |
| Cottons | |
| Delicate | |
| Easy Iron | |
| Everyday | |
| Heavy | |
| Number of cycles | 13 |
| Quick 30 | |
| Rack dry | |
| Sheets | |
| Time dry | |
| Towels | |
| Wool |
Features
| Features Attributes | Value |
|---|---|
| Child/Keylock | |
| Clean condenser filter reminder | |
| Clean door lint filter reminder | |
| Drum light | |
| Drying rack | |
| Easy access lint filter | |
| Easy clean condenser filter | |
| End of cycle signal | |
| No external venting | |
| Progress indicator | |
| SmartTouch™ control dial | |
| Stainless steel drum | |
| Time to go | |
| Wrinkle free option |
Performance
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| Auto sensing | |
| Dryness settings | 5 |
| Heat pump technology | |
| Reverse tumbling | Semi reverse tumbling |
| Temperature settings | 4 |
| Time dry | 10 mins - 150 mins |
Product dimensions
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 650mm |
| Height | 850mm |
| Width | 600mm |