Features & Benefits
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
Series 5
Contemporary Dishwasher
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
We have spent 80 years obsessing over the science of clean dishes - meticulously calibrating time, temperature, water movement and chemistry to deliver perfect results. That expertise is built into every cycle, where refined wash systems, sensing, and product intelligence work together to tackle everything from everyday loads to baked-on residue with ease.
Designed to help reduce consumption with 4-star energy and 5-star water ratings, Eco Cycle balances time and energy to deliver a thorough clean while using up to 45% less energy compared to the Medium cycle. The quiet, energy efficient cycle fits perfectly into evening routines, so you wake to clean dishes and a lighter environmental footprint.
No two days in the kitchen are the same, so your dishwasher needs to adapt. A height-adjustable upper basket creates space for tall dishes or bulky cookware, while adjustable cup racks and foldable tines let you secure smaller items and easily customise the layout for each load.
Not every load demands the same approach. From everyday dishes to heavily soiled cookware, our cycles and modifiers are designed to deliver the right level of care for each wash. Half Load optimises smaller washes, Sanitise provides added hygiene, and Dry+ improves drying performance on plastics for reliable results across every load.
Everyday routines are made simpler when the details are taken care of for you. Auto Cycle uses sensors to detect how dirty the load is, intelligently adjusting time, temperature, and water use to create the most appropriate wash conditions for each load. The result is consistent cleaning performance with efficient use of resources, wash after wash.
Clean dishes are the result of more than just the wash, with drying a crucial final step in the process. AutoDry automatically opens the door at the end of the cycle, releasing steam to support more effective drying. Delivering dishes that are clean, dry, and ready to be put away.
Trust is earned over time through consistent results. That is why our team of scientists test wash performance using over 100,000 pieces of cutlery and crockery each year. By carefully analysing soil removal, water and energy consumption, we continuously refine our cycles to deliver proven consistency, wash after wash, transforming dishwashing routines into rituals.
| Capacity and loading Attributes | Value |
|---|---|
| Accommodates round plates up to (lower basket) | 320mm |
| Accommodates round plates up to (top basket) | 250mm |
| Adjustable height, foldable cupracks | |
| Easy lift adjustable upper basket | |
| Fold down tines | |
| Place settings | 15 |
| Consumption Attributes | Value |
|---|---|
| Energy rating | 4 star |
| Energy usage | 246kWh/year |
| In-use energy carbon emissions estimate | 150.1kgCO2e/year |
| Water consumption (per wash cycle) | 12.2L |
| Water efficiency | 5 star (WELS) |
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Energy saving delay start option of up to 12 hours | |
| Keylock | |
| Rinse aid indicator light |
| Features Attributes | Value |
|---|---|
| Aquastop | |
| Auto Door Open Dry | |
| Flood protection | |
| Half load option | |
| Internal tub material | Stainless Steel |
| Motor type | Asynchronous |
| ThermoDry system | |
| Three-stage filtration system |
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| Noise emissions | 46dBA |
| Power requirements Attributes | Value |
|---|---|
| Amperage | 10A |
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220 - 240V |
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 600mm |
| Height | 850 - 895mm |
| Width | 597mm |
| Wash Program Modifiers Attributes | Value |
|---|---|
| Dry + | |
| Half-load | |
| Sanitise | |
| Wash modifiers | 3 |
| Wash Programs Attributes | Value |
|---|---|
| 60 min | |
| Auto | |
| Eco | |
| Heavy | |
| Light | |
| Medium | |
| Rinse | |
| Wash programs | 7 |
| Water connection Attributes | Value |
|---|---|
| Water pressure | 30kPa - 1000 kPa |
| Water supply | 34" BSP (20mm) Connector Water Inlet Hose |