Features & Benefits
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
8kg Series 5
Contemporary Heat Pump Dryer
Woolmark Black
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
Fisher & Paykel Series 5 Dryers deliver fabric care you know and trust, now made smarter with a display that stays discreet when not in use. Gentle Heat Pump technology dries at lower temperatures to protect fibres and reduce energy use. Each fibre’s molecular structure affects how moisture evaporates, so Fibre-Led cycles including Down, Elastane, and Woolmark Black certified Wool are fine-tuned to the ideal temperature and duration, helping preserve softness, shape and extend the life of your garments.
Heat Pump technology combines advanced temperature control and moisture sensing for gentle, energy-efficient drying. Now with a temperature range four times greater than our previous technology, cycles are finely tuned to the natural moisture of different fibres, drying them to their ideal state while balancing care and efficiency. By calibrating temperature and duration to each fibre, it prevents over-drying of synthetics like Elastane, preserving stretch and shape, while maintaining the softness and structure of natural fibres.
Gently refresh Elastane garments, like fitted T-shirts or activewear, with Steam Refresh. Steam encourages the fibres’ internal structure to relax, helping the garment regain its shape after wear or stretching. Out of the dryer, your garment is dry, refreshed and ready to wear.
TangleProtect keeps garments moving freely throughout the cycle, with alternating drum motion that prevents twisting and clumping for even drying. For delicate Down fibres, the full-reversing drum gently fluffs and separates the filling for even drying, preventing damage and helping jackets and duvets retain their loft and shape.
Machine-washable Wool garments can be safely dried without shrinking or stretching with Woolmark Black certified cycles. Wool’s protein fibres are delicate when wet, and heat can easily alter their natural structure. Finely controlled temperature and airflow preserve softness, shape, and fit, so sweaters emerge perfectly cared for and ready to wear.
We recognise that Sheets and Towels have unique needs. Dedicated Item Types dry Sheets evenly without tangling and keep Towels soft, warm and fully dry. By drying to the perfect level, Cotton Towels and Sheets maintain their natural strength and soft texture.
Our most perfect pair yet, reimagined for modern living. Designed to complement one another in both form and function, our Front Loader Washers and Heat Pump Dryers feature refined materials, large doors and complementary cycles that work in harmony to care for every fibre. An angled interface that stays discreet when not in use, and a newly positioned lint filter on the dryer creates a seamless fabric care experience that's elevated beyond the utility space.
| Accessories (included) Attributes | Value |
|---|---|
| Drying rack |
| Connected Features Attributes | Value |
|---|---|
| Alerts and notifications | |
| Cyber Security updates until | 12 / 09 / 2029 |
| Education and onboarding | |
| Monitoring | |
| Remote operation | |
| Software updates |
| Consumption Attributes | Value |
|---|---|
| Energy rating | 9 star |
| Energy usage | 113kWh/year |
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Interface type | LED touch display |
| Features Attributes | Value |
|---|---|
| Child/Keylock | |
| Clean condenser filter reminder | |
| Clean door lint filter reminder | |
| Crease Free | |
| Drain hose | |
| Drum light | |
| Easy access lint filter | |
| Easy clean condenser filter | |
| End of cycle signal | |
| Favourite mode | Multiple |
| Front and back levelling feet | |
| No external venting | |
| Removable water tank | |
| Reversible door | |
| Smart Appliance | |
| Stainless steel drum | |
| Water tank full indicator | |
| Woolmark certified | Woolmark Black |
| Fibre Attributes | Value |
|---|---|
| Cotton | |
| Down | |
| Elastane | |
| Mixed | |
| Polyester | |
| Wool |
| Item Type / Durability Attributes | Value |
|---|---|
| Delicate | |
| Durable | |
| Moderate | |
| Sheets | |
| Sports | |
| Towels |
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| Auto sensing | |
| Compressor type | Fixed speed |
| Delay start | |
| Dryness settings | 4 |
| Heat pump technology | |
| Refrigerant type | R290 |
| Reverse tumbling | Full reverse tumbling |
| TangleProtect | |
| Time dry |
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 682mm |
| Height | 850mm |
| Width | 602mm |
| Treatment Attributes | Value |
|---|---|
| Dry | |
| Rack Dry | |
| Refresh | |
| Sanitise |