Features & Benefits
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
12kg Series 7
Minimal Front Loader Washer
FlexiDose
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
Fisher & Paykel Series 7 Washers make caring for your delicate garments effortless with a full-colour 7” touchscreen guiding every wash. From soft Silk and delicate Down to Woolmark Black certified Wool cycles, intelligent technology automatically adjusts the wash for each fibre type, delivering the perfect clean while protecting fabrics. With ActiveIntelligenceTM load and soil level sensing, plus options for item type and colour, you can further customise each cycle — extending the life of garments by keeping them looking and feeling their best.
Gently relax fibres to reduce wrinkles and odours with Steam Refresh. Perfect for a down jacket or duvet, Steam restores shape, softness and freshness in minutes without a full wash. By adding just the right amount of moisture and movement, Steam helps revive compressed down fibres, restoring softness, shape, and improving fluffiness so your garments look and feel their best.
Everyday routines are simpler when the details are taken care of for you with Auto Dose. ActiveIntelligence™ senses load size and soil level, Auto Dose delivers the right amount of detergent, and Active Mix blends it with water for a gentle, effective wash. Two FlexiDose reservoirs let you use detergent and softener, storing enough for up to 21 washes when both are used for detergent, or specialised formulas — ideal for Silk, with it’s delicate protein fibres that weaken when wet and need extra care to maintain softness and sheen.
Keep garments hygienic with two sanitising options, both proven to eliminate 99.9% of bacteria*. UV Sanitise works at low temperatures, ideal for heat-sensitive fibres like Elastane that can degrade under high heat. For more durable fabrics, hot water Sanitise delivers a traditional-high temperature clean. *UV Sanitise independently certified to eliminate 99.9% of Staphylococcus aureus and Escherichia coli using the Cotton Fibre Type, Durable Item Type, Sanitise Treatment, Dark Colour, Moderate Soil Level and Manual Auto Dose settings. Sanitise independently certified to eliminate 99.9% of Staphylococcus aureus and Escherichia coli using the Mixed Fibre Type, Moderate Item Type, Sanitise Treatment, Mixed Colour, Moderate Soil Level and Manual Auto Dose settings.
Crease Free gives you flexibility to unload laundry when it suits you. Ideal for Down, which can clump and compress when wet, Crease Free gently tumbles the load while damp to separate and loosen fibres, preserving the natural loft and softness of garments and bedding. Drum Dry completes the care cycle by quietly circulating air to fully dry the drum. Simply close the door and the machine will be dry and ready for the next load when you are.
Designed to reduce running costs and environmental impact with 5-star energy and 5-star water ratings, you can trust that your fabric care routine is both effective and sustainable. The SmartDrive™ motor ensures quiet operation and long-lasting reliability, with fewer moving parts for reduced wear over time.
Simple yet striking, our Minimal Fabric Care appliances have been distilled into a unified aesthetic. Precision-machined glass, a 7" touchscreen, extruded aluminium handles, and a tonal palette create a refined look that blends seamlessly into cabinetry. Designed to complement in both form and function, our glass Front Loader Washers and Heat Pump Dryers bring harmony and light to the modern home.
| Connected Features Attributes | Value |
|---|---|
| Alerts and notifications | |
| Cyber Security updates until | 12 / 09 / 2029 |
| Education and onboarding | |
| Monitoring | |
| Remote operation | |
| Software updates |
| Consumption Attributes | Value |
|---|---|
| Energy rating | 5 star |
| Water efficiency | 5 star (WELS) |
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Adjustable audio and display settings | |
| Interface type | 7" touchscreen |
| Screen brightness settings | |
| Two button start compliant |
| Features Attributes | Value |
|---|---|
| Add a garment (immediate door opening) | |
| Advanced out of balance detection | |
| Anti-fungal door gasket | |
| Auto out of balance correction | |
| Automatic water level | |
| Child/Keylock | |
| Controlled cold | |
| Crease Free | |
| Delay start | |
| Detergent dispenser | Auto Dose |
| Extra large door | |
| Extra rinse option | |
| Fabric softener dispenser | Auto Dose |
| Favourite mode | Multiple |
| Flood protection | |
| Front and back levelling feet | |
| Interior light | |
| Optimise Wash | |
| Pre Wash Cold | |
| Quiet mode | |
| Smart Appliance | |
| Soak | |
| Stainless steel drum | |
| Time saver function | |
| Time to go | |
| Water supply | Hot & Cold |
| Woolmark certified | Woolmark Black |
| Fibre Attributes | Value |
|---|---|
| Cotton | |
| Down | |
| Elastane | |
| Mixed | |
| Polyester | |
| Silk | |
| Wool |
| Item Type / Durability Attributes | Value |
|---|---|
| Bulky | |
| Delicate | |
| Denim | |
| Durable | |
| Moderate | |
| Sheets | |
| Sports | |
| Towels | |
| Ultra Delicate |
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| ActiveIntelligence™ technology | |
| Auto load sensing | |
| Auto soil sensing | |
| Maximum spin speed | 1400rpm |
| Number of spin speeds | 5 |
| SmartDrive™ technology | |
| Vortex Wash |
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 661mm |
| Height | 850mm |
| Width | 602mm |
| Treatment Attributes | Value |
|---|---|
| Allergy Care | |
| Refresh | |
| Rinse | |
| Sanitise (Hot Water) | |
| Sanitise (UV Light) | |
| Spin | |
| Wash |