Features & Benefits
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
Series 7
Contemporary Dishwasher
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
We have spent 80 years obsessing over the science of clean dishes, meticulously calibrating time, temperature, water movement and chemistry to deliver perfect results. That expertise is what powers Auto Cycle, which uses sensors to detect how dirty the load is, intelligently adjusting wash conditions for consistent cleaning performance and efficient use of resources, wash after wash.
The rule of thirds is a principle of balance in design, where three elements work together to create harmony. Inspired by this, our Triple Wash System brings together three racks, three independent spray arms and three-stage filtration to work harmoniously inside the dishwasher. With balanced coverage across every level, the result is consistent cleaning performance in every load.
No two days in the kitchen are the same, so your dishwasher should adapt with ease. A flexible cutlery tray keeps utensils neatly separated, while the height-adjustable middle basket creates extra room for tall dishes or bulky cookware. Cup racks with stemware grippers help protect delicate glassware, and foldable supports create the flexibility to accommodate everything from deep pots to oven trays.
Open-plan kitchens call for appliances that work quietly and beautifully. With a very low 42dBA noise rating, this dishwasher is designed to operate with minimal noise and not disrupt your household. For better visibility when loading or unloading, internal LED lighting provides gentle illumination inside, making contents easy to see at a glance.
Each load requires a delicate balance. Variable wash pressure and independent spray arms work together to deliver targeted cleaning performance, adapting water flow and force to suit everything from delicate glassware to heavily soiled cookware. Intensive, Half Load, Sanitise and Dry+ modifiers allow each cycle to be further refined for precise cleaning and drying results across every load.
Clean dishes are the result of more than just the wash, with drying a crucial final step in the process. AutoDry+ automatically opens the door and uses a fan to circulate air at the end of the cycle, releasing steam to support more effective drying with minimal energy use. Delivering dishes that are clean, dry, and ready to be put away.
Designed to work beyond the kitchen, this dishwasher can be controlled through WiFi using the SmartHQ™ app. Start cycles, monitor progress and receive notifications on the go, keeping everything moving quietly in the background.
Trust is earned over time through consistent results. That’s why our team of scientists test wash performance using over 100,000 pieces of cutlery and crockery each year. By carefully analysing soil removal, water and energy consumption, we continuously refine our cycles to deliver proven consistency, wash after wash, transforming dishwashing routines into rituals.
| Accessories (included) Attributes | Value |
|---|---|
| Cutlery basket |
| Capacity and loading Attributes | Value |
|---|---|
| Accommodates round plates up to (lower basket) | 320mm |
| Accommodates round plates up to (top basket) | 200mm (with cutlery tray), 250mm (cutlery tray removed) |
| Adjustable height, foldable cupracks | |
| Easy lift adjustable upper basket | |
| Fold down tines | |
| Full width cutlery/utensil tray | |
| Large crockery insert in lower basket | |
| Place settings | 15 |
| Wine glass supports with stemware grippers |
| Connected Features Attributes | Value |
|---|---|
| Alerts and notifications | |
| Education and onboarding | |
| Monitoring | |
| Remote operation | |
| Software updates |
| Consumption Attributes | Value |
|---|---|
| Energy rating | 4.5 star |
| Water efficiency | 5.5 star (WELS) |
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Energy saving delay start option of up to 12 hours | |
| Internal light | |
| Keylock | |
| Rinse aid indicator light | |
| Smart Appliance | |
| Time remaining LED display |
| Features Attributes | Value |
|---|---|
| Aquastop | |
| Auto Door Open Dry | |
| Fan assisted drying | |
| Flood protection | |
| Fully independent spray arms | |
| Internal tub material | Stainless Steel |
| Motor type | BLDC |
| Three-stage filtration system |
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| Noise emissions | 42dBA |
| Power requirements Attributes | Value |
|---|---|
| Amperage | 10A |
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220 - 240V |
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 600mm |
| Height | 850 - 895mm |
| Width | 597mm |
| Wash Program Modifiers Attributes | Value |
|---|---|
| Dry + | |
| Half-load | |
| Intensive | |
| Sanitise | |
| Wash modifiers | 4 |
| Wash Programs Attributes | Value |
|---|---|
| 60 min | |
| Auto | |
| Eco | |
| Heavy | |
| Light | |
| Medium | |
| Rinse | |
| Wash programs | 7 |
| Water connection Attributes | Value |
|---|---|
| Water pressure | 30kPa - 1000 kPa |
| Water supply | 34" BSP (20mm) Connector Water Inlet Hose |