Height
54mm
Width
900mm
Depth
530mm
Specifications
- Height
- 54mm
- Width
- 900mm
- Depth
- 530mm
Cleaning
| Cleaning Attributes | Value |
|---|---|
| Flat easy clean glass surface |
Controls
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Auto cut-off timer for each zone | |
| Minute timer | |
| Soft-touch electronic controls | |
| Touch and slide controls |
Performance
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| Auto heat reduce | |
| Dual zones | |
| Gentle heat | |
| Heat settings | 9 |
| Induction cooking technology | |
| PowerBoost | |
| Zone bridging |
Power requirements
| Power requirements Attributes | Value |
|---|---|
| Supply voltage | 220 - 240V |
Product dimensions
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 530mm |
| Height | 54mm |
| Width | 900mm |
Safety
| Safety Attributes | Value |
|---|---|
| Keylock | |
| Pan detection system | |
| Safety time out | |
| Spillage auto off | |
| Surface hot indicators |
Zone ratings
| Zone ratings Attributes | Value |
|---|---|
| Centre | 1850 / 2600W |
| Left front zone (PowerBoost set) | 2100W (3700W) |
| Left rear zone (PowerBoost set) | 2100W (3700W) |
| PowerBoost | up to 5500W |
| Right front zone (PowerBoost set) | 2100W (3700W) |
| Right rear zone (PowerBoost set) | 2100W (3700W) |