Features & Benefits
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
515L Series 5
Refrigerator Freezer
*Based on annual energy consumption of 159kWh per year compared with the 4-star RF522BRPX6 model which uses 376kWh per year. Actual energy use may vary depending on how the appliance is used.
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
With an 8-star energy rating and a design that uses 57.7% less energy than the previous model*, your refrigerator cools and defrosts only when needed to support efficient everyday living without compromising food care.
Designed for those who prioritise fresh food, this refrigerator features a 70:30 fridge-freezer split, offering extra fridge space and an additional humidity-controlled drawer. Ideal for storing fresh produce or separating deli items and meats, it ensures everything has its place.
Recessed handles and flat doors create a sleek, streamlined look that blends seamlessly with any kitchen aesthetic. Finished in stainless steel to complement a wide range of kitchen styles.
Two full-width humidity-controlled drawers create ideal microclimates to keep fruits and vegetables fresher for longer, ensuring your produce stays crisp and delicious.
ActiveSmart™ Foodcare technology responds to everyday use by adjusting airflow, temperature, and humidity to help keep food fresher for longer.
Our refrigerators are designed and built using robust, quality materials, with stainless steel exteriors and solid glass for the interior shelving.
Spill-safe secure glass shelves easily capture any drips or leaks and prevent them from falling on items below.
| Accessories (included) Attributes | Value |
|---|---|
| Hinge change (from right hinge to left hinge) |
| Capacity Attributes | Value |
|---|---|
| Volume | 515L |
| Volume freezer | 140L |
| Volume refrigerator | 375L |
| Consumption Attributes | Value |
|---|---|
| Energy rating | 8 star |
| Energy usage | 159 kWhr/year |
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Electronic interface |
| Features Attributes | Value |
|---|---|
| Adjustable door shelves | 6 |
| Adjustable glass shelves | 2 |
| Door alarm | |
| Front levelling feet | |
| Fruit and vegetable bins | 2 |
| Keylock | |
| LED lighting | |
| Rapid cool function |
| Freezer Features Attributes | Value |
|---|---|
| Bottle chill | |
| Fast freeze |
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| ActiveSmart™ technology | |
| Adaptive defrost | |
| Eco friendly R600a refrigerant | |
| Frost free | |
| Humidity control system | |
| Humidity controlled crisper bins | 2 |
| Sabbath mode |
| Power requirements Attributes | Value |
|---|---|
| Rated current | 10A |
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220-240V |
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 707mm |
| Height | 1725mm |
| Width | 790mm |