- Finish
- Stainless Steel
Series 9
Contemporary Tall Built-under Dishwasher
- Designed to maximise usable space, with pitch-adjustable tines for deeper dishes and bowls
- Auto sensing wash adjusts water and wash intensity to suit each load
- Auto Door Open Dry releases excess steam, while an Air Curtain directs it away from surrounding cabinetry
- Wi-Fi enabled and works with the SmartHQ™ app for remote control and notifications
Height
857 - 917mm
Width
597mm
Depth
580mm
Specifications
- Height
- 857 - 917mm
- Width
- 597mm
- Depth
- 580mm
Accessories (included)
| Accessories (included) Attributes | Value |
|---|---|
| Cutlery basket | |
| Kickstrip |
Capacity and loading
| Capacity and loading Attributes | Value |
|---|---|
| Accommodates angled platters or baking trays up to (lower basket) | 370mm |
| Accommodates round plates up to (lower basket) | 325mm |
| Accommodates round plates up to (top basket) | 220mm (with cutlery tray), 280mm (cutlery tray removed) |
| Adjustable height, foldable cupracks | |
| Easy lift adjustable upper basket | |
| Fold down tines | |
| Full width cutlery/utensil tray | |
| Height adjustable rear wine glass supports | |
| Large crockery insert in lower basket | |
| Pitch adjustable tines | |
| Place settings | 15 |
| Telescopic slides | |
| Wine glass supports with stemware grippers |
Connected Features
| Connected Features Attributes | Value |
|---|---|
| Alerts and notifications | |
| Cyber Security updates until | 15 / 07 / 2031 |
| Education and onboarding | |
| Energy consumption monitoring | |
| Monitoring | |
| Remote operation | |
| Software updates |
Consumption
| Consumption Attributes | Value |
|---|---|
| Energy rating | 4.5 star |
| Energy usage | 206kWh/year |
| In-use energy carbon emissions estimate | 125.7kgCO2e/year |
| Water consumption (per wash cycle) | 11.1L |
| Water efficiency | 5.5 star (WELS) |
Controls
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Energy saving delay start option of up to 24 hours | |
| Floor light cycle feedback | |
| Internal light | |
| Internal wash selector | |
| Keylock | |
| Rinse aid indicator light | |
| Smart Appliance |
Features
| Features Attributes | Value |
|---|---|
| Air curtain for bench protection | |
| Aquastop | |
| Auto Door Open Dry | |
| Fan assisted drying | |
| Flood protection | |
| Fully independent spray arms | |
| Half load option | |
| Internal tub material | Stainless Steel |
| Motor type | BLDC |
| Three-stage filtration system | |
| Variable wash pressure technology |
Performance
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| Noise emissions | 42dBA |
Power requirements
| Power requirements Attributes | Value |
|---|---|
| Amperage | 10A |
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220 - 240V |
Product dimensions
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 580mm |
| Height | 857 - 917mm |
| Width | 597mm |
Wash Program Modifiers
| Wash Program Modifiers Attributes | Value |
|---|---|
| Dry + | |
| Half-load | |
| Intensive | |
| Sanitise | |
| Wash modifiers | 4 |
Wash Programs
| Wash Programs Attributes | Value |
|---|---|
| 60 min | |
| Auto | |
| Eco | |
| Glassware | |
| Heavy | |
| Light | |
| Medium | |
| Rinse | |
| Wash programs | 8 |
Water connection
| Water connection Attributes | Value |
|---|---|
| Water pressure | 30kPa - 1000 kPa |
| Water supply | 34" BSP (20mm) Connector Water Inlet Hose |
Resources
Please note: Videos are not for downloading purposes
Download the resource
Download and open pdf in new tab