Features & Benefits
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
12kg Series 5
Contemporary Front Loader Washer
FlexiDose
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
Fisher & Paykel Series 5 Washers deliver fabric care you know and trust, now made smarter. From Down and Elastane to Woolmark Black certified cycles, intelligent technology automatically adjusts the wash for each fibre type, balancing the perfect clean and gentle care. Using the display which stays discreet when not in use, options for item type, colour and soil level let you further refine each wash, ensuring optimal care to extend the life of your garments.
Everyday routines are simpler when the details are taken care of for you. Auto Dose dispenses the precise amount of detergent each time, ensuring consistent care and optimal performance in every load. Ideal to help preserve the colour of dark Denim, with fibres that can swell when wet and fade if exposed to excess detergent. Active Mix blends detergent with water before it enters the drum for better absorption, while two Flexi Dose reservoirs let you use detergent, softener, or extra detergent when needed — storing enough for up to 21 washes when both are used for detergent.
Gently relax fibres to reduce wrinkles and odours with Steam Refresh. Perfect for a Cotton shirt that doesn’t need a full wash, steam provides just enough heat and moisture required to break the molecular bonds that cause wrinkles, without fully saturating the garment. Steam penetrates the porous structure within the fibre allowing wrinkles to fall away.
Designed to reduce running costs and environmental impact with 5-star energy and 5-star water ratings, you can trust that your fabric care routine is both effective and sustainable. The SmartDrive™ motor ensures quiet operation and long-lasting reliability, with fewer moving parts for reduced wear over time.
Crease Free gives you flexibility to unload laundry when it suits you. Ideal for Cotton which has fibre bonds that temporarily loosen during washing and if left sitting while damp, these bonds can set into creases. By gently tumbling the load after a wash, Crease Free minimises wrinkle causing conditions, keeping fibres smooth and garments looking their best.
Keep garments hygienic with two sanitising options, both proven to eliminate 99.9% of bacteria*. UV Sanitise works at low temperatures, ideal for heat-sensitive fibres like Elastane that can degrade under high heat. For more durable fabrics, hot water Sanitise (only selectable via the SmartHQ™ app) delivers a traditional-high temperature clean. *UV Sanitise independently certified to eliminate 99.9% of Staphylococcus aureus and Escherichia coli using the Cotton Fibre Type, Durable Item Type, Sanitise Treatment, Dark Colour, Moderate Soil Level and Manual Auto Dose settings. Sanitise independently certified to eliminate 99.9% of Staphylococcus aureus and Escherichia coli using the Mixed Fibre Type, Moderate Item Type, Sanitise Treatment, Mixed Colour, Moderate Soil Level and Manual Auto Dose settings.
Our most perfect pair yet, reimagined for modern living. Designed to complement one another in both form and function, our Front Loader Washers and Heat Pump Dryers feature refined materials, large doors and complementary cycles that work in harmony to care for every fibre. An angled interface that stays discreet when not in use, and a newly positioned lint filter on the dryer creates a seamless fabric care experience that's elevated beyond the utility space.
| Connected Features Attributes | Value |
|---|---|
| Alerts and notifications | |
| App only | Functions, Features, Product settings |
| Cyber Security updates until | 12 / 09 / 2029 |
| Education and onboarding | |
| Monitoring | |
| Remote operation | |
| Software updates |
| Consumption Attributes | Value |
|---|---|
| Energy rating | 5 star |
| Energy usage | 275kWh/year |
| Water consumption per cycle | 86L |
| Water efficiency | 5 star (WELS) |
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Interface type | LED touch display |
| Two button start compliant |
| Features Attributes | Value |
|---|---|
| Add a garment (immediate door opening) | |
| Advanced out of balance detection | |
| Anti-fungal door gasket | |
| Auto out of balance correction | |
| Automatic water level | |
| Child/Keylock | |
| Controlled cold | |
| Crease Free | |
| Delay start | |
| Detergent dispenser | Auto Dose |
| Extra large door | |
| Extra rinse option | via SmartHQ app |
| Fabric softener dispenser | Auto Dose |
| Favourite mode | Multiple |
| Flood protection | |
| Front and back levelling feet | |
| Interior light | |
| Optimise Wash | via SmartHQ app |
| Pre Wash Cold | via SmartHQ app |
| Quiet mode | via SmartHQ app |
| Smart Appliance | |
| Soak | via SmartHQ app |
| Stainless steel drum | |
| Time saver function | |
| Time to go | |
| Water supply | Hot & Cold |
| Woolmark certified | Woolmark Black |
| Fibre Attributes | Value |
|---|---|
| Cotton | |
| Down | |
| Elastane | |
| Mixed | |
| Polyester | |
| Wool |
| Item Type / Durability Attributes | Value |
|---|---|
| Delicate | |
| Denim | |
| Durable | |
| Moderate | |
| Sheets | |
| Sports | |
| Towels |
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| Auto load sensing | |
| Maximum spin speed | 1400rpm |
| Number of spin speeds | 4 |
| SmartDrive™ technology | |
| Vortex Wash |
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 661mm |
| Height | 850mm |
| Width | 602mm |
| Treatment Attributes | Value |
|---|---|
| Refresh | |
| Rinse | |
| Sanitise (Hot Water) | |
| Sanitise (UV Light) | |
| Spin | |
| Wash |