Features & Benefits
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
9kg Series 5
Contemporary Front Loader Washer
Auto Dose
The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
Fisher & Paykel Series 5 Washers deliver fabric care you know and trust, now made smarter. From Cotton and Polyester to Woolmark Black certified cycles, intelligent technology automatically adjusts the wash for each fibre type, balancing the perfect clean and gentle care. Options for item type, colour and soil level let you further refine each wash, ensuring optimal care to extend the life of your garments.
Everyday routines are simpler when the details are taken care of for you. Auto Dose stores enough detergent and softener for up to 13 washes, dispensing the precise amount each time for effortless care. Active Mix blends the detergent with water to reach deep into fibres like Polyester, which can trap odours as it doesn’t easily absorb water. With two reservoirs for detergent and softener or specialised formulas, fabric care becomes beautifully simple.
Gently relax fibres to reduce wrinkles and odours with Steam Refresh. Perfect for a Cotton shirt that doesn’t need a full wash, steam provides just enough heat and moisture required to loosen the molecular bonds that cause wrinkles, without fully saturating the garment. Steam penetrates the porous structure within the fibre allowing wrinkles to fall away.
Designed to reduce running costs and environmental impact with 5-star energy and 4.5-star water ratings, you can trust that your fabric care routine is both effective and sustainable. The SmartDrive™ motor ensures quiet operation and long-lasting reliability, with fewer moving parts for reduced wear over time.
Crease Free gives you flexibility to unload laundry when it suits you. Ideal for Cotton which has fibre bonds that temporarily loosen during washing and if left sitting while damp, these bonds can set into creases. By gently tumbling the load after a wash, Crease Free minimises wrinkle causing conditions, keeping fibres smooth and garments looking their best.
Absorbent items like towels benefit from extra care to stay hygienic and fresh. Sanitise ensures items are thoroughly cleaned, eliminating 99.9% of bacteria*. The cycle uses hot water to deliver a deep, effective clean, giving you confidence that your fabrics are safe and ready to use. *Independently certified to eliminate 99.9% of Staphylococcus aureus and Escherichia coli using the Mixed Fibre Type, Moderate Item Type, Sanitise Treatment, Mixed Colour, Moderate Soil Level and Manual Auto Dose settings.
Our most perfect pair yet, reimagined for modern living. Designed to complement one another in both form and function, our Front Loader Washers and Heat Pump Dryers feature refined materials, large doors and complementary cycles that work in harmony to care for every fibre. An angled interface and a newly positioned lint filter on the dryer creates a seamless fabric care experience that's elevated beyond the utility space.
| Connected Features Attributes | Value |
|---|---|
| Alerts and notifications | |
| App only | Functions, Features, Product settings |
| Cyber Security updates until | 12 / 09 / 2029 |
| Education and onboarding | |
| Monitoring | |
| Remote operation | |
| Software updates |
| Consumption Attributes | Value |
|---|---|
| Energy rating | 5 star |
| Energy usage | 201kWh/year |
| Water consumption per cycle | 77L |
| Water efficiency | 4.5 star (WELS) |
| Controls Attributes | Value |
|---|---|
| Interface type | LED touch display |
| Two button start compliant |
| Features Attributes | Value |
|---|---|
| Add a garment (immediate door opening) | |
| Advanced out of balance detection | |
| Anti-fungal door gasket | |
| Auto out of balance correction | |
| Automatic water level | |
| Child/Keylock | |
| Controlled cold | |
| Crease Free | |
| Delay start | |
| Detergent dispenser | Auto Dose |
| Extra large door | |
| Extra rinse option | via SmartHQ app |
| Fabric softener dispenser | Auto Dose |
| Favourite mode | Multiple |
| Flood protection | |
| Front and back levelling feet | |
| Interior light | |
| Optimise Wash | via SmartHQ app |
| Pre Wash Cold | via SmartHQ app |
| Quiet mode | via SmartHQ app |
| Smart Appliance | |
| Soak | via SmartHQ app |
| Stainless steel drum | |
| Time saver function | |
| Time to go | |
| Water supply | Cold |
| Woolmark certified | Woolmark Black |
| Fibre Attributes | Value |
|---|---|
| Cotton | |
| Mixed | |
| Polyester | |
| Wool |
| Item Type / Durability Attributes | Value |
|---|---|
| Delicate | |
| Durable | |
| Moderate | |
| Sheets | |
| Towels |
| Performance Attributes | Value |
|---|---|
| Auto load sensing | |
| Maximum spin speed | 1400rpm |
| Number of spin speeds | 4 |
| SmartDrive™ technology | |
| Vortex Wash |
| Product dimensions Attributes | Value |
|---|---|
| Depth | 593mm |
| Height | 850mm |
| Width | 602mm |
| Treatment Attributes | Value |
|---|---|
| Refresh | |
| Rinse | |
| Sanitise (Hot Water) | |
| Spin | |
| Wash |